Logo
Lokalizacja
ul. Nowowiejska 24
Piotrków Trybunalski 97-300
fotowoltaika-i-srodowisko

Fotowoltaika i środowisko

Jednym z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii jest fotowoltaika, a środowisko naturalne odnosi wiele korzyści dzięki jej stosowaniu. Pozyskiwanie energii ze słońca i przetwarzanie jej na prąd zmienny pokrywa zapotrzebowanie na energię słoneczną i daje oszczędności finansowe właścicielom instalacji PV. Nie są to jednak jedyne zalety ich wykorzystywania. W artykule odpowiemy na pytanie, czy fotowoltaika jest ekologiczna.

Fotowoltaika i jej pozytywny wpływ na środowisko

Wpływ fotowoltaiki na środowisko jest korzystny. Energia słoneczna zwana zieloną jest najbezpieczniejsza dla natury. Wśród jej głównych zalet można wymienić bezemisyjność, czyli brak wprowadzania do atmosfery jakichkolwiek substancji. Dzięki stosowaniu modułów fotowoltaicznych możliwe jest znaczne obniżenie emisji CO2 do atmosfery. Każde 1000 kWh energii pozyskanej z fotowoltaiki to redukcja emisji dwutlenku węgla o około 812 kg rocznie. Zatem im więcej jest na świecie instalacji fotowoltaicznych, tym lepsza jakość powietrza.

Panele fotowoltaiczne przyczyniają się również do redukcji emisji tlenków węgla i azotu, dwutlenku siarki oraz pyłów. Przy ich wykorzystaniu nie powstają żadne odpady stałe, ścieki czy inne zanieczyszczenia gleby, które zwykle towarzyszą produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych. Fotowoltaika ma także wpływ na środowisko, dzięki stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Instalacje solarne odciążają sieci przesyłowe energii, a sektor energetyczny jest mocno oddziałującą na przyrodę gałęzią przemysłu.

Instalacje fotowoltaiczne nie emitują też żadnych dźwięków do środowiska. Są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt. Ślad węglowy, który pozostawiają, jest znikomy i z roku na rok mniejszy, dzięki coraz lepszym rozwiązaniom technologicznym. Ważnym aspektem jest również to, że energia słoneczna zaspokaja jednocześnie zapotrzebowanie na ciepło i elektryczność.

Panele fotowoltaiczne i ich wpływ na środowisko

Sposób wytwarzania paneli fotowoltaicznych a środowisko to jedyny minus, jaki można dostrzec w stosowaniu tego odnawialnego źródła energii. Podczas ich produkcji wykorzystywane są bowiem toksyczne pierwiastki chemiczne jak siarczek kadmu, arsenek galu czy krystaliczny krzem. Sam proces ich produkcji nie jest zatem zbyt ekologiczny, ale stale się udoskonala.

Warto jednak podkreślić, że wszystkie dostępne na rynku moduły fotowoltaiczne są w stu procentach nieszkodliwe dla środowiska. Podczas produkcji pokrywane są powłoką ochronną, która gwarantuje zabezpieczenie materiału i nieprzedostawanie się substancji szkodliwych na zewnątrz. Wśród nowych rozwiązań są już moduły fotowoltaiczne nieposiadające w składzie ołowiu. Istnieje więc szansa, że wkrótce pojawią się produkty bez żadnych szkodliwych substancji.

Podsumowanie

Wpływ energii słonecznej na środowisko jest zdecydowanie korzystny. Fotowoltaika nie wytwarza i nie emituje żadnych szkodliwych substancji czy dźwięków. Dodatkowo zmniejsza zużycie energii konwencjonalnej, której produkcja powoduje zanieczyszczenie środowiska i postępujące zmiany klimatyczne. Instalacje PV to ekologiczne źródła energii, które nie tylko są odpowiedzią na aktualne potrzeby ochrony środowiska, ale i dają realne korzyści finansowe ich właścicielom.

Jeśli chcesz mieć własne niewyczerpane źródło zielonej energii, skorzystaj z naszej hurtowni fotowoltaicznej. Mamy wszystkie niezbędne elementy do stworzenia instalacji, a naszym klientom pomagamy w wyborze najefektywniejszych parametrów paneli fotowoltaicznych.