Logo
Lokalizacja
ul. Nowowiejska 24
Piotrków Trybunalski 97-300
parametry-paneli-fotowoltaicznych

Parametry paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika to długofalowa inwestycja, zatem warto już na początku dobrze ją zaplanować. Podpowiadamy, co oznaczają poszczególne parametry paneli fotowoltaicznych i jak mogą przełożyć się na czerpanie energii ze słońca.

Najważniejsze parametry paneli fotowoltaicznych

Moc w punkcie MPP

MPP (Maximum Power Point) jest parametrem mocy maksymalnej (szczytowej), uzyskiwanej przez panele fotowoltaiczne w optymalnych warunkach nasłonecznienia (STC) - standardowych warunkach testowych, tj.:

  • natężenie promieniowania słonecznego 1000 W/m2,
  • temperatura ogniw 25 ℃.

Dane techniczne dotyczące mocy w punkcie MPP mogą się przydać do porównywania wydajności modułów różnych producentów, gdyż parametry paneli wskazywane są dla takich samych warunków pomiarowych.

Moc paneli w NOCT

Im niższa wartość NOCT tym lepiej, lecz co ona oznacza? NOCT (Normal Operating Cell Temperature) to dane techniczne określające temperaturę ogniw w warunkach pracy zbliżonych do rzeczywistych, tj.:

  • natężenie promieniowania słonecznego 800 W/m2,
  • prędkość wiatru 1 m/s,
  • temperatura otoczenia 20 ℃.

Współczynnik temperaturowy

Temperaturowy współczynnik mocy (PMPP) określa moc, jaką panel osiągnie w danej temperaturze. Im niższy (bardziej bliski 0), tym lepiej. Standardowo panele fotowoltaiczne testowane są w temperaturze 25 ℃. Im temperatura ich pracy jest wyższa, tym mniejsza jest wydajność modułów.

Roczny spadek mocy

Moduły fotowoltaiczne z czasem tracą sprawność, a jak szybko może się to stać, wskazuje parametr związany z rocznym spadkiem mocy. Najczęściej panele w trakcie pierwszego roku pracy tracą ok. 3% sprawności. W kolejnych latach wskaźnik ten jest niższy (ok. 0,7% rocznie). Standardowe panele na rynku mają wskaźnik sprawności na poziomie 80% po 25 latach, lepszej jakości mają ten wskaźnik na poziomie nawet 82% po 30 latach. Zasadniczo, im wyższe wartości, tym lepiej dla modułów.

Rozmiar modułu, liczba ogniw i waga

Istotne parametry charakteryzujące ogniwo fotowoltaiczne to również rozmiar modułu, liczba ogniw i ich waga. Lżejsze i mniejsze moduły słabiej obciążają konstrukcję budynku i zajmują mniej miejsca. Łatwiej je również rozplanować na dachu budynku.

Jeśli planujesz zainwestować w fotowoltaikę, zwróć uwagę na istotne parametry paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu optymalnie dopasujesz je do możliwości budynku i jego potrzeb. A wszystkie niezbędne elementy do instalacji fotowoltaiki, a także rzetelne porady dotyczące oferowanych produktów zapewnia hurtownia fotowoltaiczna Klifenergy.