Wykorzystywanie możliwości, jakie daje promieniowanie słoneczne, jest w Polsce coraz popularniejsze. Energia słoneczna ma wady i zalety jak każde alternatywne rozwiązania. Przed podjęciem decyzji o staniu się właścicielem przydomowej mikroelektrowni, warto poznać plusy i minusy energii słonecznej. Pomogą w tym zawarte w poniższym artykule informacje.
Aby poznać wady i zalety energii słonecznej, należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym ona jest. W skrócie można powiedzieć, że jest promieniowaniem elektromagnetycznym Słońca. Powstaje w wyniku drgań pól: magnetycznego i elektromagnetycznego. Jej zaletą jest powszechna dostępność i wysoka energetyczność. Dzięki temu może zastępować konwencjonalne źródła energii, których zasoby są ograniczone jak:
Ze względu na tę możliwość energia słoneczna jest bardzo ważna z punktu widzenia ekologii i pozyskiwania czystej energii. Jej wykorzystywanie nie ma negatywnych skutków dla środowiska, jak węgiel czy biomasa, a Słońce będzie świecić jeszcze przez długi czas. Jest ono uznawane za największy potencjał paliwowo-energetyczny, pomimo że do ziemi dociera tylko część emitowanej energii. Energia słoneczna może być wykorzystywana do:
Korzystanie przez człowieka z energii słonecznej ma praktycznie same zalety. Można je podzielić na kilka rodzajów korzyści:
Własna instalacja fotowoltaiczna umożliwia zredukowanie rachunków za prąd niemal do zera. Gdy bilans energii zużytej i wyprodukowanej się równoważy, pozostaje jedynie opłata licznikowa. Pozwala to na niezależność od zewnętrznych dostawców oraz rosnących cen prądu. Nadwyżki energii można także gromadzić i sprzedawać dostawcom zewnętrznym.
Koszty założenia instalacji do korzystania z energii słonecznej można zmniejszyć, dzięki dotacjom lub nisko oprocentowanym pożyczkom, a także korzystając z ulgi termomodernizacyjnej. Zwracają się one już po 5-6 latach poprzez minimalne koszty ogrzewania i brak lub niski koszt obsługi kolektorów słonecznych. Nowoczesne instalacje są praktycznie bezobsługowe i mają kilkudziesięcioletnią trwałość. Dostawcy zapewniają też ich serwis gwarancyjny, a gwarancje producenta wynoszą od kilku do kilkunastu lat.
Energia słoneczna nazywana jest często zieloną energią, bo jest przyjazna naturze. Instalacje fotowoltaiczne cechuje bezemisyjność, co oznacza, że nie wprowadzają do atmosfery żadnych substancji. Według szacunków każde 1000 kWh energii z fotowoltaiki to redukcja emisji dwutlenku węgla o 812 kg rocznie.
Instalacja PV wykorzystywana w fotowoltaice jest nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt oraz bardzo cicha. Pozostawiany przez nią ślad węglowy jest z roku na rok coraz mniejszy. Korzystanie z niej to brak odpadów, zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery i gleby oraz oszczędność paliw kopalnych. Energia słoneczna to nieskończone, odnawialne źródło energii, które zaspokaja jednocześnie zapotrzebowanie na ciepło i elektryczność.
Kolektory do pozyskiwania energii słonecznej można usytuować zarówno na dachu, jak i na gruncie. Miejsce instalacji nie ma wpływu na wydajność i jakość dostarczanej energii. Daje to możliwości korzystania z tego źródła energii bez względu na ilość miejsca i rodzaj działki, jakim się dysponuje. Panele słoneczne można ustawić tak, aby optymalnie wykorzystywały promienie słoneczne.
Wad energii słonecznej jest niewiele, ale można wśród nich wyróżnić dwie związane ze środowiskiem:
Wadę stanowić mogą też, pomimo licznych możliwości dofinansowań, relatywnie wysokie koszty instalacji fotowoltaicznej. Ostatnim problemem może być magazynowanie nadwyżek wytworzonej energii, często wiążące się z koniecznością zakupu i montażu dodatkowego sprzętu.
Energetyka słoneczna ma swoje wady i zalety, ale te drugie znacznie przeważają. To inwestycja w przyszłość, dzięki której Ty i Twoja rodzina zyskujecie bezpieczeństwo energetyczne. Nawet w godzinach szczytu dostawy prądu i ciepła do domu nie są zagrożone, bo energia słoneczna wytwarzana przez panele, płynie wyłącznie do Ciebie. Korzystając z niej, przyczyniasz się do zmniejszenia zanieczyszczeń, przy jednoczesnych niskich kosztach ogrzewania i prądu.
Znasz już zalety i wady energii słonecznej. W celu pogłębienia wiedzy zachęcamy do śledzenia aktualności z branży fotowoltaicznej na naszej stronie. Jako hurtownia fotowoltaiczna oferujemy wszelkie niezbędne części do kolektorów słonecznych. Zapraszamy do kontaktu!